Jakie świece do silników LPG?
Niższa moc silnika, wyższe spalanie, dławienie na niskich obrotach czy przerywana praca – wszystkie te objawy wskazują, że czas zrobić przegląd świec. Zużyte świece zapłonowe mogą przysporzyć wiele kłopotów, warto więc wymienić je, zanim zaczną się poważne problemy z silnikiem. W szczególności nie powinieneś tego lekceważyć, jeśli masz auto zasilane gazem. Czytaj dalej nasz artykuł, a dowiesz się z niego, jakie świece zapłonowe do LPG będą najlepszym wyborem. Podpowiadamy też, czy świece irydowe nadają się do gazu czy lepsze będą świece platynowe do LPG.
Świece do gazu — charakterystyka
Zasilanie silnika gazem LPG jest bardziej wymagające dla świec zapłonowych niż w przypadku benzyny. Głównie wynika to z wyższej temperatury spalania mieszanki paliwowo-powietrznej LPG oraz trudniejszego zapłonu. Świece zapłonowe do LPG muszą zapewnić dużą energię zapłonu, ponieważ mieszanka gazowa ma większą rezystancję. Dodatkowo spalanie paliwa gazowego jest wolniejsze, co oznacza, że świece muszą działać przy wysokiej temperaturze przez dłuższy czas.
Z tego powodu specjaliści rekomendują częstszą wymianę świec zapłonowych w samochodach zasilanych gazem LPG. Zalecają oni skrócenie dystansu między wymianami o połowę w stosunku do zaleceń producenta samochodu. Regularna kontrola instalacji gazowej jest również ważna, ponieważ jazda na zbyt ubogiej mieszance może prowadzić do szybszego zużycia świec, a także innych elementów silnika, takich jak zawory czy tłoki. Mimo że gaz jest bardziej ekologicznym paliwem niż benzyna, to jego zasilanie wymaga większej uwagi w przypadku konserwacji silnika.
Czym świece do silników z instalacją LPG różnią się od zwykłych świec?
Choć jeszcze niedawno świece zapłonowe przeznaczone do silników z instalacją LPG były uznawane przez mechaników za popularne, lecz niefunkcjonalne produkty, teraz zyskały one uznanie w oczach ekspertów. Stało się tak dzięki możliwościom tych świec. Z jednej strony pozwalają one na szybszy zapłon, z drugiej mają mniejszy opór elektryczny. Jak to możliwe?
Przyczyna jest prosta – w świecach dedykowanych do silników LPG używa się nieco innych materiałów, przede wszystkim platyny i irydu, a to umożliwia zastosowanie cieńszych elektrod. Ułatwiają one proces zapłonu i rozprzestrzeniania się iskry, co jest szczególnie ważne przy zasilaniu LPG. Ponadto wspomniane wyżej pierwiastki zwiększają odporność elektrod na korozję i erozję spowodowaną wysoką temperaturą. To nie nowoczesna konstrukcja oparta na innowacyjnych technologiach, a po prostu zmiana surowców wpływa na ich funkcjonalność. Warto jeszcze tu dodać, że irydowe świece do auta z gazem są obecnie najbardziej zaawansowanym pod względem technologicznym typem świec. Nie oznacza to jednak, że modele z platyny nie są rekomendowane przez specjalistów, wręcz przeciwnie to zalecane świece do gazu, które wśród mechaników i klientów cieszą się sporym zainteresowaniem.
Co jeszcze wyróżnia świece zapłonowe do LPG? Wymienić tu można takie kwestie jak:
- mniejszy odstęp między elektrodą główną a boczną (masową);
- niższą wartość cieplną;
- większą od jednej ilość elektrod masowych.
Zacznijmy od pierwszej kwestii, czyli zmniejszenia odstępu pomiędzy elektrodą boczną i główną. To rozwiązanie ułatwia przeskok iskry i zapłon mieszanki paliwowej. Dzięki temu zmniejsza się opór elektryczny, który jest większy dla LPG niż dla benzyny.
Co daje niższa wartość cieplna? Istnieją dwa typy świec: „zimne” i „gorące". Te pierwsze charakteryzują się konstrukcją umożliwiającą szybsze oddawanie ciepła do otoczenia, co jest ważne przy pracy na LPG. Dlatego też w przypadku większości silników pracujących tylko na benzynie nie można używać zbyt zimnych świec, są one bowiem niekorzystne dla tego typu silników. Mogą one ulec zanieczyszczeniu w wyniku za małej temperatury elektrod i izolatora. Zanieczyszczenia te, w postaci nagaru, są w stanie zakłócać proces zapłonu i prowadzić do odpływu iskry do masy silnika.
Dlaczego świece zapłonowe do LPG mają więcej elektrod? Zastosowanie 2, 3 lub nawet 4 elektrod bocznych przyczynia się do łatwiejszego zapłonu mieszanki paliwowej, to z kolei jest niezwykle istotne w przypadku zasilania silnika gazem. Dodatkowo większa liczba elektrod bocznych wpływa na zwiększoną trwałość świec, co jest korzystne z perspektywy ekonomicznej.
Świece do LPG — cena
W większości przypadków to właśnie cena jest kluczowym kryterium podczas zakupów, nie inaczej jest w przypadku świec pod LPG. Musisz jednak mieć świadomość, że modele przeznaczone do gazu kosztują więcej niż te tradycyjne. Jeśli jednak cena nie ma dla Ciebie znaczenia, to zastanów się nad kupnem świec od sprawdzonych producentów. Największym uznaniem wśród klientów cieszą się takie marki jak NGK czy BOSCH.
Przewody zapłonowe
Obecnie na rynku znajdziesz specjalne linie przewodów zapłonowych dedykowane do samochodów z instalacją gazową. Niektórzy uważają, że to tylko chwyt marketingowy, mający na celu wyciągnięcie dodatkowych środków od kierowców z samochodami LPG, ale trudno jednoznacznie to potwierdzić. Pewne jest jednak, że droższe przewody zapłonowe dedykowane do instalacji gazowych posiadają wiele korzystnych cech, takich jak rdzeń odporny na charakterystykę pracy. W ofercie dostępne są przewody z rdzeniem węglowym, miedzianym i ferrytowym. Kable z rdzeniem ferrytowym (ferromagnetycznym) uznawane są za najlepsze, ponieważ zapewniają najmniejsze spadki napięcia, co pozwala na zapłon nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.
Co ile wymieniać przewody zapłonowe?
Warto pamiętać, że przewody zapłonowe są elementami eksploatacyjnymi, którymi trzeba regularnie się zajmować. Kontroluj, czy nie są narażone na działanie olejów, smarów lub wilgoci, ponieważ może to skrócić ich żywotność. Producent zwykle podaje zalecenia dotyczące wymiany przewodów, których należy przestrzegać. W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym zaleca się wymianę co 50 000-80 000 kilometrów, podczas gdy dla samochodów z instalacją LPG trzeba zdecydować się na wymianę wcześniej.
Dlaczego to takie ważne, żeby wybrać dobre świece do silników?
Właściciele samochodów z instalacją LPG powinni wiedzieć, że świece zapłonowe do takich silników pracują w nieco trudniejszych warunkach niż te przeznaczone do samochodów z silnikiem benzynowym. W przypadku LPG należy pamiętać, że:
- zapłon gazu zachodzi w wyższej temperaturze niż benzyny,
- proces spalania gazu związany jest z jego odparowywaniem, a benzyna odparowuje już w cylindrze, co sprzyja chłodzeniu.
Jakie świece do instalacji gazowej wybrać? Ważny jest koszt świec, te dedykowane do instalacji LPG są zdecydowanie droższe. Zawsze możesz wybrać tradycyjne modele. Jeśli jednak jesteś gotowy wydać nieco więcej, rozważ zakup świec irydowych lub platynowych. Pamiętaj, że na rynku masz dostępnych wiele różnych opcji, staraj się więc wybierać produkty od renomowanych producentów.