Kalkulator lpg - oblicz opłacalność auta na gaz

Droga benzyna pustoszy Twój domowy budżet albo zwiększa koszty działalności firmy? Jest na to rozwiązanie. To instalacja LPG, która będzie zasilać silnik Twojego auta. Możesz zamontować gaz do każdego auta. Także do samochodu z małolitrażowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym, z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Koszt montażu instalacji bardzo szybko się zwraca. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na montaż instalacji gazowej, przekona Cię kalkulator zwrotu kosztów instalacji LPG. Przelicznik gazu LPG (kalkulator kosztów) pozwoli wyliczyć, po jakim czasie inwestycja w instalację gazową się zwróci. Z pewnością będziesz pozytywnie zaskoczony!

Czy koszt instalacji LPG do silników ze wtryskiem bezpośrednim jest wysoki?

Eksploatacja auta, wyposażonego w małolitrażowy silnik benzynowy, z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa, miała być tania. Rzeczywisty apetyt na paliwo był jednak daleki od oczekiwań konstruktorów i danych, podawanych przez producentów samochodów. Jeszcze podczas jazdy po mieście, zużycie benzyny na każde 100 kilometrów nie było wysokie. Jednak już podczas jazdy poza miastem nie udało się zaoszczędzić paliwa. W przeciwieństwie do aut z wolnossącymi silnikami, samochód wyposażony w turbodoładowany silnik małolitrażowy, zużywał bardzo dużo paliwa.

Często powyżej 10 l/benzyny na 100km albo i więcej.

Dlatego, kiedy pojawiła się możliwość montażu instalacji gazowych w silnikach z turbodoładowaniem, kalkulator kosztów LPG przekonał wiele osób.

Do aut z małolitrażowymi, turbodoładowanymi silnikami benzynowymi montuje się instalacje gazowe IV generacji. Składają się one ze sterownika, wtryskiwaczy (zamontowanych w komorze silnika), reduktora LPG i zbiornika gazu.

Ten rodzaj instalacji gazowej jest nieco droższy od instalacji standardowych, montowanych w autach z silnikami bez bezpośredniego wtrysku paliwa. Dlaczego?

  • Instalacja LPG musi być dopasowana do konkretnego modelu silnika, sterownik LPG musi idealnie współpracować ze sterownikiem silnika.
  •  Wtryskiwacze gazu LPG są montowane w komorach spalania (tak jak wtryskiwacze benzynowe), co wymaga nawiercania głowicy silnika i montażu gniazd instalacyjnych do wtryskiwaczy

Samochód z bezpośrednim wtryskiem paliwa, w przeciwieństwie do auta z silnikiem wolnossącym, musi zużywać niewielkie ilości paliwa. Jest to niezbędne, aby nie uszkodzić wtryskiwaczy benzyny (są one chłodzone benzyną). Nawet jeśli auto zużywa niewielkie ilości benzyny, kalkulator instalacji LPG i tak pokazuje, że instalacja gazowa może się szybko zwrócić, pomimo tego, że kwota za nią jest wyższa, niż w przypadku instalacji gazowych starszego typu. Konieczność używania paliwa ułatwia rozruch silnika i chroni pompę paliwa, która nie może się zużyć, bo też jest chłodzona paliwem.

Sprawdź zasięg auta na gaz

Standardowy zbiornik gazu LPG ma 35 litrów pojemności. Można też zamontować większy zbiornik o pojemności 55 litrów. Jaki jest zasięg auta na gaz? Wynik możemy sprawdzić, wykorzystując kalkulator LPG.

  • Średnie zużycie paliwa we współczesnym samochodzie wynosi ok. 7l/100 km (w cyklu mieszanym).
  • Po montażu instalacji gazowej takie auto będzie zużywać ok. 9,5l/100 km gazu.
  • Jeśli w samochodzie będzie zbiornik LPG o pojemności 35 litrów, to zasięg auta wyniesie 386 kilometrów. Przy zbiorniku 55 litrów, zasięg auta wyniesie 578 kilometrów. To naprawdę bardzo duży, możliwy do przejechania przebieg. 
  • Należy pamiętać, że w przypadku instalacji gazowej IV generacji (do bezpośredniego wtrysku) silnik zużyje dodatkowo 5 – 10% benzyny (średnie zużycie na 100km – 9,5l gazu i 0,5 – 0,95 l benzyny).

Kalkulator oszczędności montażu samochodowej instalacji LPG

Inwestycja jest spora. Jednak kalkulator zwrotu instalacji LPG pozwoli sprawdzić, po jakim czasie instalacja LPG się zwróci. Zastosujemy przelicznik gazu samochodowego na dzień 3 września 2022. Cena 1 l benzyny wynosi 6,61 zł, cena 1 l gazu wynosi 3,18 zł.

Co mówi nasz kalkulator instalacji gazowej? Przyjmiemy, że średni przebieg samochodu to 15.000 km rocznie, czyli 1250 kilometrów miesięcznie. Koszt instalacji to 4500 zł (instalacja plus montaż). Dotrysk paliwa to max. 10 procent zużycia gazu.

  • Kalkulator opłacalności LPG pokazuje, że średni koszt przejechania 100km w aucie zasilanym samą benzyną to 46 zł. W aucie z instalacją gazową IV generacji to tylko 23 zł. 
  • Kalkulator gazu w samochodzie udowadnia, że każdego miesiąca kierowca zaoszczędzi 227 zł, wykorzystując napęd gazowy, z dodatkiem niewielkiej ilości benzyny. 
  • Kalkulator opłacalności instalacji gazowej jasno mówi, że koszt inwestycji w instalację (4500 zł), zwróci się już po 20 miesiącach.

Oczywiście, im więcej kierowca jeździ, tym szybszy będzie zwrot. Przy pokonywaniu 2000 km miesięcznie (przebieg 24.000 km rocznie) instalacja zwróci się już po 12 miesiącach. Przy przebiegu 3000 km miesięcznie (typowy przebieg dla auta firmowego) instalacja zwróci się po 8 miesiącach. Kalkulator gazu do samochodu udowadnia czarno na białym, jaki sposób oszczędności paliwa jest najlepszy. 

Jeśli kalkulator LPG Cię przekonał, zapraszamy do firmy Auto-Mar Gaz Serwis. Nasza firma powstała w 2003 roku. Od ponad 20 lat montujemy instalacje gazowe do pojazdów wszelakiego typu, także do silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa i do diesli. Jesteśmy partnerem ProfiAuto Serwis. W naszej firmie możesz nie tylko zamontować instalację. Prowadzimy także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Dokonujemy regulacji. Prowadzimy też wszelkiego typu naprawy, związane z mechaniką samochodową. Jeśli mieszkasz w Czechowicach – Dziedzicach, Bielsku – Białej lub okolicach – sprawdzamy do Auto-Mar Gaz Serwis.