Co to jest gaz LPG?

Skroplony gaz płynny, czyli LPG (skrót od ang. Liquefied Petroleum Gas) – to ogólna nazwa dla mieszanin propanu i butanu. Stosowany jest on do napędu silników pojazdów samochodowych, w tym samochodów osobowych, dostawczych i autobusów. Produkty spalania gazu są mniej obciążające dla środowiska naturalnego, a niektóre ze szkodliwych substancji, będących wynikiem spalania benzyny, w ogóle nie występują w procesie spalania gazu (benzen, związki ołowiu i siarczanów). Jeżeli chcesz wybrać dla swojego samochodu w pełni ekologiczne, bezpieczne i oszczędne rozwiązanie - wybierz montaż instalacji LPG w Auto-Mar! Oszczędności na kosztach paliwa przy montażu LPG osiągają poziom nawet 40%, co wynika z różnicy ceny paliw) i stałego podnoszenia wydajności elementów instalacji.


Czym jest gaz LPG?

W przemyśle i handlu LPG pojawił się po raz pierwszy w 1912 roku – sprzedawany był jako wygodne i bezpieczne paliwo do przenośnych kuchenek gazowych. LPG to gaz ziemny i jako ciecz przechowywany jest w specjalnych pojemnikach pod ciśnieniem w postaci butli. Gaz płynny jest produktem ubocznym, który powstaje w procesie rafinacji paliwa i oleju napędowego. Gaz LPG a gaz ziemny to nie to samo - gaz ziemny jest o połowę lżejszy od gazu płynnego. Różnica między  gazem ziemnym a LPG dotyczy nie tylko właściwości fizycznych, ale także sposobu pozyskiwania i transportem. LPG jest gazem uniwersalnym, który stosowany jest głównie w domu, rolnictwie, usługach, przemyśle i transporcie, a także jako autogaz.

Instalacja LPG, niezależnie od typu generacji, jest zestawem różnych elementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania silnika, a w tym: zespołu elementów montowanych w komorze silnika oraz elementów do magazynowania gazu - zbiornika wraz z armaturą.


I, II, III, IV, V generacja instalacji LPG – jakie są różnice?

Instalacje LPG pierwszej generacji to zdecydowanie najstarsze instalacje z całego podziału. Funkcjonują one podciśnieniowo i są wyposażone w mechaniczną regulację. Sposób działania instalacji pierwszej generacji opiera się na tym, że gaz po odparowaniu jest bezpośrednio zasysany do miksera i kierowany do komory spalania, a sam wybór paliwa odbywa się za pomocą ręcznego przełącznika. Druga generacja instalacji gazowych w porównaniu do pierwszej posiada moduł elektroniczny, który pozwala na sterowanie ilością gazu. Kolejna generacja, czyli trzecia jest instalacją wtryskową, która wykorzystuje wielopunktowy wtrysk paliwa do układu dolotowego. Czwartą generację tworzą tzw. instalacje sekwencyjne, które są zasilane gazem w fazie lotnej dzięki elektronicznie sterowanym wtryskiwaczom. Instalacje czwartej generacji przeznaczone są do adaptacji na zasilanie gazowe pojazdów, które mają silniki e wtryskiem paliwa.

Co ważne - w czterech pierwszych generacjach gaz transportowany jest do silnika w stanie odparowanym.  Z kolei w ostatniej generacji (V) gaz jest wtryskiwany w stanie ciekłym i odparowuje dopiero w kanałach dolotowych.


Instalacja LPG - jaka gwarancja?

Gwarancja instalacji LPG obejmuje bezpłatne usunięcie usterki, która wystąpiła w krótkim odstępie po montażu LPG. Chcemy, aby klienci, którzy zlecają naszej firmie montaż LPG byli zadowoleni, dlatego udzielamy gwarancji na okres 24 miesięcy od daty montażu określonej w Książce Gwarancyjnej.

W Auto-Mar jesteśmy pewni, że instalacja będzie działała poprawnie, ponieważ każdy element instalacji jest drobiazgowo sprawdzany i nadzorowany na każdym etapie produkcji. Ponadto zalecany montaż w Autoryzowanym Serwisie STAG gwarantuje fachowy montaż, który przełoży się na komfort użytkowania. Aby w pełni kontrolować zużycie elementów przeprowadzamy testy, w których badamy i monitorujemy działanie instalacji w trakcie użytkowania na dystansach nawet do 100 tys. kilometrów.


Jakie zbiorniki na gaz LPG?

Zbiornik na gaz LPG dobierany jest na podstawie wielkości silnika i zapotrzebowania na paliwo. Zasięg jest kluczowy w przypadku doboru optymalnego rodzaju zbiornika LPG. Obecnie najpopularniejszym typem zbiornika LPG stosowanym przy montażu instalacji LPG w samochodach jest zbiornik toroidalny.

Instalacje LPG - na co zwracać uwagę?

W przypadku wyboru odpowiedniej instalacji LPG kluczowa jest renoma producenta najważniejszych podzespołów i opinie doświadczonych kierowców, którzy od lat mają samochód na gaz. Z całą pewnością instalacje przeznaczone do danego typu silnika zagwarantują bezpieczną, oszczędną i komfortową jazdę samochodem. Nie warto decydować się na tańsze odpowiedniki, które są zbiorem niedopasowanych komponentów. Gwarancją doskonałego działania instalacji LPG jest zakup kompletnej instalacji od jednego producenta oraz montaż w autoryzowanym serwisie, co w pełni gwarantuje m.in. marka STAG.


Gaz ziemny w samochodzie: CNG i LNG

Oznaczenia CNG i LNG to skróty nazw angielskich, CNG to Compressed Natural Gas (pol. sprężony gaz ziemny), a LNG to  Liquefied Natural Gas (pol. ciekły gaz ziemny). Pierwszy z nich jest  gazem sprężonym do ciśnienia 20-25 MPa, przez co jego głównym zastosowaniem jest napęd pojazdów zarówno z silnikami z zapłonem iskrowym, jak i samoczynnym. Głównym składnikiem CNG jest metan, co sprawia, że sprężony gaz ziemny jest paliwem ekologicznym. Z kolei LNG czystym paliwem o liczbie oktanowej wynoszącej 130, które jest wykorzystywane do zasilania pojazdów z transportu ciężkiego. LNG jest gazem ziemnym w ciekłym stanie skupienia, czyli w temperaturze poniżej -162°C.

Jeżeli masz do nas jakieś pytania w sprawie dostawy bądź procesu produkcyjnego gazu - zadzwoń lub napisz, a nasi specjaliści chętnie rozwieją Twoje wątpliwości!